Uporządkuj sposób uzyskiwania informacji o kosztach transportu wewnątrz przedsiębiorstwa
zapytania do działu spedycji i wyceny zwrotne bez e-maili i telefonów
Często występujący scenariusz w firmie:
- Pracownik działu sprzedaży do przedstawienia oferty handlowej dla klienta potrzebuje znać koszt transportu przypadający na 1000 szt. produktu.
- Wysyła więc e-mail do działu spedycji z zapytaniem o koszty transportu, podając oczekiwaną trasę oraz przewidywaną datę rozpoczęcia kontraktu.
- Logistyk do określenia kosztów potrzebuje jednak dodatkowych informacji – choćby dopuszczalną przez klienta ładowność samochodu lub oczekiwany sposób zwrotu opakowań zwrotnych albo informację o tym, kto będzie ponosił koszty ubezpieczenia. Zadaje więc te pytania e-mailem do handlowca.
- Po uzyskaniu niezbędnych wyjaśnień, logistyk sprawdza podpisane ze spedytorami umowy, a w razie potrzeby pozyskuje cenę z rynku i przekazuje odpowiedź handlowcowi, że koszt jednego frachtu na podanej trasie, w określonym czasie i przy spełnieniu innych wymogów wynosi 1 500 zł.
- Handlowiec zmuszony jest teraz przeliczyć koszt frachtu na koszt 1000 szt. produktu, a nastepnie wysyła ofertę do klienta.
- Klient akceptuje ofertę i dopinany jest kontrakt.
- Następuje realizacja i okazuje się, że zamiast planowanych 4 warstw palet na samochodzie dopuszczalne jest jedynie 3, bo wyższy samochód nie wjedzie do magazynu klienta. Oczywiście koszt transportu znacząco wzrośnie, przez co cały kontrakt staje się mało opłacalny.
Wymuś na dziale handlowym przekazanie wszystkich niezbędnych informacji
do określenia kosztów transportu (np. dopuszczalna wysokość samochodu lub jaka ma być przewidywana ilość produktu na jednej palecie)
Jak można usprawnić powyższy scenariusz wykorzystując system SOOT i moduł „Wycen”?
- Handlowiec, który potrzebuje znać koszt transportu przeszukuje bazę wycen w systemie SOOT, sprawdzając czy podobne zapytanie było w przeszłości złożone przez innych pracowników.
- W przypadku, gdy w bazie nie ma wymaganych informacji, handlowiec wypełnia dedykowaną formatkę zapytania o cenę, w której w zależności od przewożonego produktu, system SOOT dynamicznie wymusza podanie wymaganych i opcjonalnych informacji.
- Handlowiec wysyła zapytanie do logistyka określając ponadto oczekiwaną jednostkę (np. 1000 szt. produktu).
- Logistyk po otrzymaniu zapytania w systemie SOOT, określa koszt transportu, mając do dyspozycji ceny podane przez spedytorów w przetargach i aukcjach, oraz kalkulator umożliwiający uwzględnienie dodatkowych składowych i przeliczenie kosztów z jednej jednostki na inną (np. z ceny za fracht na ceną za 1000 szt.).
- Mając przygotowaną wycenę, logistyk wysyła ją w odpowiedzi na zapytanie handlowca publikując ją przy tej okazji w bazie wycen.
- Do jednego zapytania można przygotować wiele wycen, posiadających np. inne parametry.
Przelicz koszt transportu na dowolną,
dogodną dla handlowców jednostkę, uwzględniając wszystkie składowe
Jakie korzyści uzyskasz wykorzystując moduł „Wycen” w SOOT?
- uporządkujesz komunikację pomiędzy działami handlowymi a działem spedycji
- dzięki pracy na jednej wspólnej bazie danych, wyeliminujesz nieporozumienia przy określaniu kosztów transportu w firmie
- odciążysz działy spedycji i przyspieszysz pozyskiwanie przez handlowców informacji o kosztach transportu
- łatwiej zaplanujesz koszty i bezpieczniej przygotujesz oferty na nowe rynki zbytu, dotąd nieobsługiwane
Pozwól handlowcom przeszukiwać podobne wyceny
w celu zminimalizowania ilości zapytań do działów spedycji
Przykładowe zdjęcia ekranu z aplikacji